طراحی سایت آموزشی

طراحی سایت آموزشی

وب سایت‌های آموزشی یکی از موارد مهم در ارائه آموزش به افراد و مخاطبان هدف می‌باشد، در نتیجه وب سایت آموزشی باید به گونه‌ای طراحی شود که کاربرپسند و برای مخاطبان هدف قابل استفاده باشد.

امروزه تمام آموزشگاه‌ها برای این که آموزش‌های خود برای دسترسی راحت‌تر کاربران و مشتریان خود به آن‌ها انجم دهند، با استفاده از ساخت وب سایت آموزشی این کار را انجام می‌دهند.

هدف از ساخت پایگاه اینترنتی آموزشی ارائه آموزش به کاربران و مخاطبان است، آن هم در حوزه‌های مختلف که یکی از شرکت‌های معتبر طراحی سایت آموزشی شرکت الی وب است.

ما قصد داریم عواملی را که باعث تعامل و موفقیت بهتر که برای اکثر وب سایت‌های آموزش الکترونیکی تضمین می‌کند را برای شما توضیح دهیم.

قبل از این که درباره ساخت وب سایت آموزشی صحبت کنیم، سؤالاتی را که ممکن است برای شما هم قبل از پیاده سازی وب سایت آموزشی پیش بیاید، بررسی کنیم.

 • هدف از ساخت یک سایت آموزشی چیست؟
 • یک سایت آموزشی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟
 • یک سایت آموزشی چه امکاناتی را باید داشته باشد؟

هدف از طراحی سایت آموزشی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، ارتباطات کاربران با یکدیگر و همچنین کارهایشان با استفاده از اینترنت، افزایش پیدا کرده است. در این بین یکی از وب سایت‌هایی که بیشتر مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد، وب سایت‌های آموزشی است.

باید در طراحی سایت آموزشی ارتباط درستی بین مؤسسات آموزشی و متقاضیان آموزش برقرار شود. این که یک سایت آموزشی برای کاربران به صرفه خواهد بود به دو دلیل زیر بستگی دارد:

 • وب سایت‌های آموزشی به راحتی در دسترس کاربران است
 • صرفه جویی در زمان
 • یک سایت آموزشی مزایای فراوانی را دارد، از جمله:
 • کاهش هزینه
 • افزایش بهره‌وری
 • در دسترس بودن

به عنوان مثال فرض کنید شما قصد دارید تا یک دوره آموزشی را در یک آموزشگاه بگذرانید، شما می‌توانید همین دوره آموزشی را بدون این که در آموزشگاه حاضر باشید، دوره آموزشی موردنظر را به راحتی می‌توانید از سایت‌های آموزشی و با صرفه جویی در زمان و حتی هزینه به راحتی بگذرانید.

هدف از طراحی سایت آموزشی

وب سایت‌های آموزشی آنلاین انواع مختلفی دارند، از جمله:

 • طراحی سایت دانشگاهی
 • طراحی سایت مدرسه
 • طراحی سایت آموزشگاه زبان
 • طراحی سایت آموزشگاه فنی
 • طراحی سایت آموزشگاه موسیقی
 • طراحی سایت مهدکودک

اینها نمونه‌ای از انواع وب سایت‌های آموزشی است که آن‌ها را نام بردیم.

ویژگی‌های طراحی سایت آموزشی آنلاین

در طراحی سایت آموزشی باید اصول و ویژگی‌های آن را در نظر داشته باشید. ما در ادامه مقاله می‌خواهیم شما را با ویژگی‌ها و اصول ساخت وب سایت آموزشی آشنا کنیم.

ویژگی‌های طراحی سایت آموزشی

ریسپانسیو بودن وب سایت آموزشی

با افزایش استفاده از تلفن‌های همراه، تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها، اکثر کاربران برای جستجو کردن در گوگل از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند. در نتیجه واکنش گرا بودن یا همان ریسپانسیو بودن یک سایت در هنگام طراحی از اهمیت بالایی برخوردار است.

تقریباً حدود 60 درصد از کاربران، کارهای روزمره خود را از طریق اینترنت انجام می‌دهند و آن‌ها را با استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه، تبلت و غیره انجام می‌دهند.

بیشتر کاربرانی که از وب سایت‌های آموزشی استفاده می‌کنند، نوجوانان و جوان‌ها هستند، در نتیجه آن‌ها هم بیشتر از موبایل‌ها و تبلت‌ها استفاده می‌کنند، همچنین ریسپانسیو بودن صفحات در طراحی سایت آموزشی بسیار مهم است.

انعطاف پذیری

سایت‌های آموزشی باید این امکان را داشته باشند که بتوانند نیازهای کاربران و مشکلات کاربران را حل کنند، در نتیجه انعطاف‌پذیر بودن در ساخت وب سایت آموزشی آنلاین بسیار اهمیت دارد.

اهمیت انعطاف پذیربودن در طراحی سایت آموزشی

به عنوان مثال نمونه وب سایت‌های آموزشی وجود دارند که با استفاده انعطاف‌پذیر بودن سایت، نیازهای کاربران م مشکلات آن‌ها را حل می‌کنند، در نتیجه کاربران زیادی را هم به سمت وب سایت خود جذب خواهند کرد.

مشخص کردن اهداف در طراحی سایت آموزشی

قبل از این که اقدام به ساخت وب سایت آموزشی کنید باید از قبل هدف از ساخت یک سایت آموزشی را مورد تحلیل و بررسی قرار دهید.

به عنوان مثال باید مشخص کنید که سایت آموزشی را که می‌خواهید پیاده سازی کنید، برای سنین کودکان است یا بزرگسالان، نوع آموزش‌ها و غیره که باید مشخص شوند.

به عنوان مثال اگر می‌خواهید سایت آموزشی خود را برای سنین بزرگسال پیاده سازی کنید باید صفحات وب سایت شما حرفه‌ای و تخصصی‌تر پیاده سازی شود.

انتخاب رنگ مناسب در قالب‌ها

در طراحی سایت آموزشی انتخاب رنگ مناسب برای قالب سایت بسیار اهمیت دارد. در کنار آن، استفاده از لوگو و عوامل تأثیرگذار در طراحی سایت باید رنگ قالب وب سایت نیز با آن‌ها تنظیم و یا همان ست شوند.

رنگ‌ها از نظر روان‌شناسی بر روی کاربران و ماندن آن‌ها در صفحات سایت بسیار مؤثر هستند. با استفاده از رنگ‌های مناسب در قالب وب سایت می‌توانید توجه کاربران را بیشتر به سمت وب سایت خود جلب کنید.

استفاده از تصاویر

یکی دیگر از موارد مهم در طراحی سایت استاندارد آموزشی استفاده از تصاویر باکیفیت و کاربرپسند است. همچنین در کنار تصاویر استفاده از ویدئو، بسیار در ساخت وب سایت آموزشی مناسب خواهد بود.

به عنوان مثال می‌توانید با ایجاد ویدئوهای آنلاین از چت آنلاین برای پاسخ گویی به کاربران و مخاطبان خود استفاده کنید.

اهمیت ویدئو و تصاویر در طراحی سایت آموزشی

سئو سایت آموزشی

بهینه سازی سایت یکی از عوامل مهم در قرار گرفتن یک وب سایت در نتایج و رتبه‌های بالا در گوگل است. اگر از خدمات سئو سایت برای طراحی سایت آموزشی خود استفاده کنید به راحتی سایت خود را در رتبه‌های بالا در نتایج گوگل پیدا خواهید کرد.

سئو علاوه بر مزیتی که در پاراگراف بالایی که گفته شد، باعث خواهد شد تا کاربران بیشتری از وب سایت شما بازدید کنند، در نتیجه باعث افزایش اعتبار سایت و محبوبیت آن خواهد شد.

دلیل استفاده از سایت آموزشی در موسسات

یک وب سایت آموزشی به صورت حرفه‌ای می‌تواند بسیاری از چالش‌های پیش روی کالج‌ها و دانشگاه‌ها را برطرف کند. اولین مورد افزایش هزینه‌ها است.

با افزایش هزینه اجاره‌های دانشگاه، فشار برای کنترل این هزینه‌ها با بهینه سازی کارایی عملیاتی نیز افزایش می‌یابد. با  طراحی سایت آموزشی عملکرد بیشتر، چرخه انتشار سریع‌تر، دسترسی بیشتر و صرفه جویی قابل توجهی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

 • تعامل آسان با دانشجویان: یک وب سایت نشان دهنده حضور آنلاین شماست. با کمک پورتال وب دانشجو، دانشجویان شما می‌توانند به سرعت وارد حساب کاربری خود شوند تا فعالیت‌های تحصیلی خود را بررسی کنند.
 • والدین را در تماس نگه دارید: پورتال والدین در وب سایت شما والدین را قادر می‌سازد تا برنامه درسی و فعالیت‌های کلی فرزندان خود را بررسی کنند؛ بنابراین آن‌ها می‌توانند با نتایج، رویدادها، برنامه درسی و همه چیز برای نیازهایشان به روز شوند.
 • تجربه یادگیری بهتر: یک پورتال وب در نهایت تجربه کلی یادگیری را برای دانشجویان شما افزایش می‌دهد. این امر به آن‌ها کمک می‌کند تا در صورت راحتی دوره‌های مورد نظر خود را فرا بگیرند.
 • محتوای تازه را برای آموزش آنلاین مطالب ارائه دهید.: با کمک یک پورتال وب آموزشی، می‌توانید به راحتی و مستقیماً از صفحه رایانه خود، مطالب دوره را ه صورت آنلاین به روز کنید. مطالب جدید آموزشی به راحتی برای دانشجویان شما قابل دسترسی است و آن‌ها می‌توانند آن را با یک کلیک بارگیری کنند.
 • پخش اطلاعات و به روز رسانی‌های یکپارچه: پورتال وب مدیریت را به روز می‌کند تا اطلاعات مربوط به امتحانات، نتایج، رویدادها، پذیرش و بسیاری موارد دیگر را به روز کند.
 • جذب دانش آموزان بیشتر: یک وب سایت آموزشی کاربر پسند بهترین روش برای جذب بیشتر دانش آموزان و والدین آن‌ها است، زیرا به آن‌ها اجازه می‌دهد همه چیز را از داشبورد خود مشاهده کنند.
اهمیت محتوا در طراحی سایت آموزشی

امکانات سایت آموزشی

در طراحی سایت آموزشی می‌توان از گزینه‌ها و ویژگی‌هایی استفاده کنیم که برای بهبود صفحات پایگاه اینترنتی آموزشی بسیار مؤثر خواهد بود. در این قسمت از مقاله چند مورد از این ویژگی‌ها را نام برده‌ایم، از جمله:

 • برگزارکردن آزمون‌های آنلاین
 • سیستم نظرخواهی
 • فروش بسته‌های آموزشی
 • ارائه دادن مشاوره آموزشی به کاربران
 • دسته بندی آموزش‌ها
 • سیستم جستجوی پیشرفته
 • ساخت تالار گفتگو
 • امکان ثبت نام آنلاین کاربران
 • ایجاد گالری تصاویر وب سایت آموزشی
 • برگزاری کلاس‌های آنلاین
 • برگزاری دوره‌های آموزشی به صورت آنلاین
 • اخبار و اطلاع رسانی در حوزه آموزشی

برندسازی در طراحی سایت آموزشی

یکی دیگر از عوامل مهم در دیده شدن وب سایت آموزشی برندسازی آن علی‌الخصوص در شبکه‌های اجتماعی است. با استفاده از برندسازی در شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌توانید اعتبار و محبوبیت وب سایت خود را افزایش دهید.

اهمیت برندسازی در طراحی سایت آموزشی

استفاده از شبکه‌های اجتماعی باعث خواهد شد حتی فالوورهای زیادی را به پیج اینستاگرامی خود جذب کنید.

هزینه طراحی سایت آموزشی

هزینه طراحی سایت آموزشی آنلاین بستگی به امکاناتی دارد که طراح وب سایت آن‌ها را به کار می‌برد. به عنوان مثال یک سایت آموزشی باید سیستم ثبت نام،  وبلاگ، سبد خرید، پنل کاربری، درگاه بانکی و غیره  را داشته باشد.

شما همچنین برای اطلاعات بیشتر و مشاوره درباره قیمت ساخت وب سایت آموزشی می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

یک سایت آموزشی بین یک تا دو ماه زمان می‌برد تا راه اندازی شود، البته بستگی به استفاده از امکاناتی که در ساخت یک وب سایت آموزشی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز بستگی دارد.

نتیجه گیری

همان‌طور که در این مقاله درباره اصول و ویژگی‌های پایگاه اینترنتی آموزشی گفته شد، باید در ساخت وب سایت آموزشی این ویژگی‌ها را در نظر داشته باشیم. برای پیاده سازی پروژه طراحی سایت آموزشی خود می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

امیدوارم با مطالعه این مقاله اطلاعات مناسبی را درباره طراحی سایت آموزشی کسب کرده باشید.

Scroll to Top